هویت نام تجاری یا هویت برند چیست ؟

هویت نام تجاری یا هویت برند چیست؟

هویت نام تجاری (Brand identity) تصویری است که ما برای آن نام تجاری می‌سازیم. حال هرچقدر کیفیت این شخصیت و حقیقت به ایماژ و هویتی که ما از طریق تبلیغات به آن داده‌ایم نزدیک باشد، درصد موفقیت آن‌ نام تجاری بیشتر است. هر نام تجاری دارای هویت و اصالتی برای خود است که یکی از مهم‌ترین عناصر تشکیل دهنده هویت هر نام تجاری، شخصیت آن نام تجاری است. شاید تا کنون برای هر فرد این سوال پیش آمده که چرا بعضی نام‌های تجاری از حیوانات در برنامه‌های تبلیغاتی خود استفاده می‌کنند. این سوال در بحث شخصیت نام تجاری قرار دارد. شخصیت نام تجاری دومین عنصر تشکیل دهنده هویت نام تجاری است. هر نام تجاری، شخصیتی دارد، نام تجاری در آفریند توسعه و رشد خود یک منش کسب می‌کند.

هویت نام تجاری و اهمیت آن مفهومی است مربوط به سال‌های اخیر به ویژه در بعد جایگاه‌سازی نام‌های تجاری. شناخت هویت هر نام تجاری، آزادی بیان خاصی را به ما می‌بخشد. زیرا دستیابی به مفهوم هویت، شناخت عمیقی را به ویژگی‌های رسمی و خشک به رسمیت می‌شناسد. هویت محوری نام تجاری تعیین می‌کند که چه چیزی باید پایدار بماند و نیز چه چیزی می‌تواند متحول شود.

ابعاد هویت برند

هویت برند شامل چهار بعد اصلی است که عبارتند از :

– برند به عنوان یک محصول
– برند به عنوان یک سازمان
– برند به عنوان یک شخص
– برند به عنوان یک سمبل

باید توجه داشت مردم برندهایی را ترجیح می‌دهند که با خصوصیات درونی آن‌ها تناسب داشته باشد. مردم شخصیت‌هایی را دوست دارند که شبیه به خودشان و یا مورد تحسینشان باشد؛ بنابراین ایجاد برند مشابه ب شخصیت‌های بعضی از گروه‌های مصرف‌کننده، راهبردی مؤثر خواهد بود. هرچه هویت نام تجاری به هویت مصرف‌کننده و یا کسی که مورد تحسین اوست نزدیک‌تر باشد، تمایل به خرید و وفاداری نسبت به آن برند بیشتر خواهد بود.هویت برند شرکت نباید با تصویر پردازی آن اشتباه گرفته شود. تصویر سازی شرکت مجموعه ای از دارایی های خلاقانه است که مزایای قابل ملاحظه ای از برند آن را در اختیار شما قرار می دهد. برعکس، هویت برند مستقیما باعث ایجاد ارتباط عاطفی در ذهن یک گروه مصرف کننده ایده آل می شود.

مطلب پیشنهادی  رکود و بحران چیست؟
هویت نام تجاری
 

برای مثال برند اپل را تصور کنید. شعار این برند این است که “متفاوت فکر کن”. با این تعریف، تفاوت مهمترین شاخصه این برند است. تفاوت در طراحی، تفاوت در سیستم عامل و تفاوت در نحوه تعامل کاربر، محصولات این برند را متمایز و تصویر یک محصول خاص و متمایز را در ذهن مشتری تداعی کرده است.

به یاد داشته باشید که هر میزان تصویر برند شما قوی تر باشد، روی فروش شما تأثیر خواهد داشت. این تصویر به راحتی از ذهن مخاطب فراموش نمی شود و در حفظ مشتریان فعلی موثر می باشد.

با مشخص کردن چشم‌انداز شما تعیین می‌کنید که انتظار دارید در آینده چگونه شرکتی داشته باشید. چشم‌انداز باید آرمانی و الهام بخش باشد. بهترین حالت این است که چشم‌انداز را با یک جمله‌ طولانی مشخص کنید و از بیان اینکه چطور می‌خواهید به چنین نقطه‌ای برسید خودداری کنید. (نگران نباشید، این جزئیات بعدا مشخص می‌شوند.)

زمانی که چشم‌انداز را مشخص می‌کنید این سوالات را در ذهن داشته باشید:

مهمترین کالاها و خدمات شما چه هستند؟
چه کالاها و خدماتی هستند که شما هرگز آنها را ارائه نمی‌دهید؟
چه چیز منحصر به فردی در برند شما وجود دارد؟
مشتریان چگونه برند شما را توصیف خواهند کرد؟
در ۵ سال آینده دوست دارید شرکت شما در چه جایگاهی باشد؟

افزایش روزافزون تعداد شرکت ها موجب شده است تا زمان و پول در طراحی استراتژی ها و مدیریت جوامع برند در رسانه های اجتماعی برای به دست آوردن توجه مصرف کنندگان و تعامل با آنها سرمایه گذاری گردد این جوامع ابزار جدید تحقیقات بازاریابی را تشکیل می دهند، زیرا بازاریابان می توانند اطلاعات قابل اعتماد در مورد مصرف کنندگان را به دست آورند و بینش های مختلفی از زندگی روزمره خود را از جمله شیوه زندگی، نیازها، خواسته ها و انتظارات مصرف به دست آورند .