رویکردی به نام استارت آپ نوین

رویکردی به نام استارت آپ نوین

استارت آپ در تعریف اولیه به شروع کسب و کار یا تولید محصولات جدید و نوین دلالت دارد. با این وجود، امروزه کاربری های استارت آپ و شیوه اجرای آن تا حد زیادی افزایش یافته و تغییر و تحول های بهینه در تعاریف استارت آپ اعمال شده است. در این نوشتار به بررسی این تغییرات در قالب استارت آپ نوین می پردازیم.

استارت آپ نوین به طور عمده شامل روش هایی می شود که به تسهیل فرایند کاری، از مرحله ایده پردازی تا پایان و مرحله نتیجه گیری می پردازد. یکی از شاخص ترین فاکتور های مطرح شده در استارت آپ نوین، کار گروهی و همکاری های گسترده تخصصی است.

شکل گیری گروه ها با مهارت های همسو و یا مکمل با یکدیگر، یکی از کاربرد های پر مزیت استارت آپ نوین است که امروزه در کشور ما افراد زیادی را به خود جلب کرده است.

عوامل موثر در استارت آپ نوین

استارت آپ ها در گذشته طرح های کاملی تلقی می شدند که تمام مراحل ایده سازی، برنامه ریزی و اجرای کسب و کار ها را به طور کامل طراحی و عملی می ساختند. با توجه به پیشرفت روز افزون این شیوه نوین، امروزه ایده های استارت آپ با استفاده از تحقیقات بازاریابی و ارزیابی زیر ساخت های موجود، طبقه بندی شده تر و تقسیم شده تر انجام می گیرد.

مهمترین مزیت استارت آپ نوین به شیوه امروزی که معمولا در قالب گروه بندی ها برنامه ریزی می شود، بهره گیری از تکنولوژی اینترنت و امکان استفاده از زیرساخت هایی است که پیشرفت قابل توجهی در آنها صورت گرفته است. ایده ها، برنامه های اجرایی و هر یک از مراحل استارت آپ نوین امروزه می توانند به عنوان بخشی مجزا در انواع پروژه ها ایفای نقش کنند.

مطلب پیشنهادی  فاکتور های موفقیت در استارت آپ

یکی از کلیدی ترین عوامل موفقیت بهینه استارت آپ، دسترسی به ارزیابی های بازاریابی و محاسبات دقیق در رابطه با درصد های بهره برداری از پروژه ها است.

طبیعی است که به دست آوردن اطلاعات دقیق و پایه ریزی یک برنامه کاربردی در سطوح گوناگون، نیازمند صرف زمان و هزینه فراوان است. از سوی دیگر، هر مرحله از یک کار تخصصی و پر بازده نیازمند بهره گیری از افراد متخصص در امر مذکور است که با توجه به رویکرد پیشین استارت آپ مبنی بر برنامه جامع صفر تا صد، چندان عملی به نظر نمی رسد.

در همین راستا، موسسه استارت آپ ویک لند که از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را آغاز کرده است، این امکان را برای ایده پردازان و کارآفرینان فراهم کرده است تا بتوانند به شیوه ای آسان افراد مورد نیاز در گروه مورد نظر خود و یا صاحبان سرمایه ای را که قصد سرمایه گذاری در حوزه آن ها را دارند بیابند.

همچنین، صنایع و تکنولوژی ها نیز روز به روز تاثیرات بیشتری در استارت آپ نوین بر جای می گذارند. خدمات بازاریابی اینترنتی، بهینه سازی وب سایت ها و تبلیغات، از جمله مواردی هستند که می توانند درصد موفقیت استارت آپ اینترنتی را تا حد بسیار زیادی افزایش دهند.

استارت آپ نوین

اهمیت بازخورد در استارت آپ نوین

طبق اصول بازاریابی، پیگیری مداوم بازخورد مشتریان یکی از اصول اساسی در استارت آپ نوین است. با زیر نظر داشتن مستمر نظرات و بازخورد های مشتریان و مخاطبان، در وهله اول هدف گیری نیاز ها که قدم اول طرح استارت آپ است، مورد سنجش قرار می گیرد.

علاوه بر آن، نحوه ارائه کار یا محصول بر اساس تقاضا و نیاز مشتریان به روز شده و بیش از پیش در راستای به دست آوردن رضایت مشتریان قدم برمی دارد.

مطلب پیشنهادی  روش های بازاریابی در شبکه های اجتماعی

در مراحل اجرایی پروژه استارت آپ نوین، بازخورد مشتریان یا به بیان ساده تر، مشتری محوری، بیش از مراحل قبلی مورد توجه قرار می گیرد و سنجش بازخورد مشتریان، بیش از فرضیات و ایده های از پیش تعیین شده، ارزشمند تلقی می شود.

در مدل استارت آپ ناب که یک مدل استارت آپ نوین تلقی می شود، پیش فرض هایی که کارآفرینان و گروه استارت آپ از حصول آن اطمینان ندارند به حداقل رسیده و اطلاعات به دست آمده از نتایج تجربی کار یا محصول با توجه به نظر و بازخورد مشتریان، مورد توجه قرار می گیرند.

از سوی دیگر، علاوه بر کیفیت بازخورد ها، کمیت نیز به عنوان یک فاکتور مهم دیگر باید مد نظر قرار بگیرد. چرا که کمیت های قابل اندازه گیری نظیر تعداد مشتریان، دفعات مراجعه آنان برای دریافت خدمات، افزایش یا کاهش معنی دار در تعداد مخاطبان و همچنین میزان فروش، اطلاعات بسیار با ارزشی در رابطه با عملکرد محصول و سیر پیشرفت و یا پسرفت استارت آپ را در اختیار عوامل قرار می دهند.

در این میان همواره پیشنهاد می شود که کارآفرینان و مدیران کسب و کار ها، همان قدر که به کمیت و کیفیت مار و بازخورد مشتریان اهمیت می دهند، نیاز است که نوآوری و بهره گیری از ایده های نوین یا استارت آپ نوین را نیز جدی بگیرند.

در کنار مشتری محوری، ایجاد شرایط مناسب کاری برای پرسنل و ایده پردازان، می تواند استمرار کاری و بهره وری مستمر کسب و کار را به میزان قابل توجهی افزایش داده و نسبت مستقیمی در دریافت بازخورد مثبت از مشتریان به نمایش بگذارد.