مشاوره تبلیغاتی و نقش آن در مارکتینگ

مشاوره تبلیغاتی و نقش آن در مارکتینگ

مشاوره تبلیغاتی یکی از رویکردهای جدید در دنیای مارکتینگ است که به عنوان همراه در کنار اکثر کسب و کارهای امروزی ایفای نقش می‌کند و اهمیت تبلیغات را در بازار اشتغال پر‌رنگ‌تر جلوه می‌دهد.
با توجه به آن که صاحبان کسب و کارها مشغله‌های بسیاری از قبیل رسیدگی به امور تولید محصول و ارائه خدمات دارند، در بسیاری از موارد نمی‌توانند در مورد مارکتینگ و شناخت پتانسیل‌های تبلیغاتی در بازار، به صورت علمی و تخصصی فعالیت نمایند.
به همین جهت، کارشناسان زبده و متخصصان امر بازاریابی و تبلیغات که حرفه مشاوره تبلیغاتی را به صورت علمی و تخصصی آموخته‌اند، وارد عمل شده و در کنار کسب و کار مربوطه برای پیشرفت و توسعه قدم بر می‌دارند.

مشاوره تبلیغاتی برای راه‌اندازی کسب و کار

پایه‌گذاری و شروع به فعالیت در یک کسب و کار یا استارت‌آپ جدید، نیاز به تحقیق و جمع‌آوری اطلاعات فراگیر از جمله شناخت بازار فروش و مشتریان دارد. این تحقیقات با بهره‌گیری از مشاوره تحقیقاتی بسیار سریع‌تر و کاربردی‌تر به نتیجه خواهد رسید.
در بسیاری از موارد برای شروع یک استارت‌آپ و کسب و کار و پس از طراحی ایده، توجه به بازار فروش و پتانسیل‌های گسترش محصول یا خدمات تولیدی از ضروری‌ترین شاخصه‌های تحقیق در کسب و کارها می‌باشد.
انتخاب مخاطبان هدف، شناخت سلایق و نیازهای این مخاطبان و نیز نحوه پاسخگویی به نیازهای این افراد برای تبدیل آنها به مشتریان دائمی از جمله مواردی است که در حین مشاوره تبلیغاتی پیش از راه‌اندازی کسب و کار به آن توجه می‌شود.
از سوی دیگر کسب اطلاعات جامع درباره کم و کیف بازارهای مشابه یا رقیب و ارزیابی رویکرد کسب و کارهای شاغل در این بازارها، نیاز به دانش و تخصص دارد و نیاز به استفاده از تجربیات افراد متخصص در زمینه بازاریابی و مشاوره تبلیغاتی را دوچندان می‌کند.
توجه کنید که علم مارکتینگ و بازاریابی علاوه بر آن که به ارائه روش‌هایی برای جذب مشتریان و سودآوری بیشتر می‌پردازد، اصولی را در برمی‌گیرد که رعایت آنها برای راه‌اندازی یک کسب و کار با آینده‌ای روشن ضروری است. به همین دلیل نمی‌توان حوزه کاری مشاوره تبلیغاتی را تنها با بازاریابی‌های بعد از پا گرفتن کسب و کارها محدود دانست.

مطلب پیشنهادی  کمپین اینترنتی چیست؟

مشاوره تبلیغاتی و اصول مارکتینگ

مارکتینگ و تبلیغات آمیخته‌ای هستند از صنعت، هنر و خلاقیت. به بیان بهتر، تبلیغات مجموعه‌ای است از دانش‌های متفاوت که توسط آن می‌توان مجموعه‌ای از اهداف حساب شده را در قالب‌های اطلاع‌رسانی به جامعه القا کرد و از آن برای موفقیت در بازار فروش بهره برد.
مارکتینگ از نظر بسیاری از کارشناسان جادوی قرن بیستم است و امروزه تقریباً هیچ کسب و کاری نمی‌تواند بدون استفاده از تبلیغات و استراتژی‌های بازاریابی، سودآوری و ماندگاری خود را تضمین کند. به همین دلیل، راه کاری به نام مشاوره تبلیغاتی در امر بازاریابی و فروش مطرح می‌شود.
از سوی دیگر، تولیدات زمانی می‌توانند سودآور باشند که گستره وسیعی از مصرف‌کنندگان را در بر گرفته و آنها را تحت تأثیر قرار دهد. این مهم نیز جز با بهره‌گیری از مشاوره تبلیغاتی اصولی و حرفه‌ای ممکن نمی‌باشد.
آنچه مشاور تبلیغاتی به شما ارائه می‌دهد، ترکیبی از اصول علمی و اثبات شده در دنیای مارکتینگ با خلاقیت‌ها و فاکتورهای مربوط به کسب و کار اختصاصی شما می‌باشد که موفقیت در بازار هدف را برای شما به ارمغان می‌آورد.
مشاوره تبلیغاتی در امر مارکتینگ و فروش، در برگیرنده فاکتورهایی می‌باشد که در ادامه به بیان برخی از آنها می‌پردازیم.

خدمات مشاوره تبلیغاتی

ارزیابی هدف: اولین و مهم‌ترین شاخصه برای شروع به راه‌اندازی یک کسب و کار، شناخت هدف و مخاطبان هدف می‌باشد. یک مشاوره تبلیغاتی کاربردی باید اهداف شما را از ورود به بازار بسنجد و تمام فعالیت‌های بعدی در زمینه مارکتینگ و بازاریابی در زیر چتر اهداف اصلی و با توجه به نیاز مخاطبان هدف طراحی کند.
تعیین استراتژی: تعیین تاکتیک و استراتژی در بازاریابی و مارکتینگ اصلی‌ترین وظیفه متخصصان در روند مشاوره تبلیغاتی می‌باشد. فرد متخصص با در نظر گرفتن ویژگی‌های کسب و کار شما، تحقیق درباره پتانسیل‌های موجود در بازار هدف و نیز ارزیابی بودجه موجود، اقدام به تدوین برنامه بازاریابی جامع و حرفه‌ای می‌کند.
رعایت اصول علمی تبلیغات: امروزه امر مارکتینگ و تبلیغات در سرتاسر جهان با رعایت اصول ثابت و کاربردی و به عنوان یک علم فعالیت می‌کند. مشاوره تبلیغاتی شما را با اصول اصلی این علم مانند اصول طراحی سایت، سئو، نحوه استفاده از ابزار دیجیتال مارکتینگ و نیز علم روانشناسی تبلیغات آشنا می‌کند و برنامه بازاریابی را بر اساس این قوانین حرفه تنظیم می‌کند.