۲۴ اصطلاح پراستفاده در دیجیتال مارکتینگ – بخش اول

زمانی که شما شروع به مطالعه در زمینه دیجیتال مارکتینگ می کنید، با اصطلاحاتی رو به رو می شوید که تا به حال آن ها را نشنیده اید و یا اگر هم در جایی خوانده باشید معنای آن ها را به طور دقیق نمی دانید. به همین خاطر تصمیم گرفتیم به صورت خلاصه وار، ۲۴ اصطلاح پرکاربرد که زیاد به کار برده می شود را به طور خلاصه بازگو کنیم.

۱ – Affiliate Marketing

Affiliate Marketing یا همکاری در فروش، به معنای آن است که فرد دیگری محصولات شما را به فروش می رساند و به ازای هر فروش پورسانت دریافت می کند. یکی از بهترین روش ها برای کسب درآمد بدون هیچ گونه سرمایه استفاده از سیستم های همکاری در فروش است که در ایران نیز با استقبال نسبتا خوبی مواجه شده است.

۲ – Content Marketing

Content Marketing از ابزارهای مهم دیجیتال مارکتینگ است. بازاریابی محتوایی یا Content Marketing به معنای تولید یک محتوای عالی و یونیک و پخش آن در شبکه های اجتماعی و وب سایت ها است. کارشناسان پیش بینی کرده اند بازاریابی محتوایی در سال ۲۰۱۹ حرف اول را در دیجیتال مارکتینگ خواهد زد.

دیجیتال مارکتینگ

۳- Email Marketing

Email Marketing یا ایمیل مارکتینگ که چندین مقاله نیز در این مورد در سایت منتشر نمودیم به معنای بازاریابی ایمیلی است و زمانی به کار می رود که کمپین بازاریابی شما توسط ایمیل انجام شود و مخاطبان و مشتریان خود را از طریق ارسال ایمیل بدست آورید. ایمیل مارکتینگ تکنیک های زیادی دارد و مانند تیغ دولبه است که اگر خوب اجرا شود بازگشت سرمایه فوق العاده ای را داشته و اگر بد اجرا شود باعث از دست دادن تعداد زیادی از مخاطبین خواهد شد.

مطلب پیشنهادی  فوت و فن ایمیل مارکتینگ –بخش اول

۴ – Social Marketing

بازاریابی شبکه های اجتماعی یا Social Marketing به معنای بازاریابی توسط شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، لینکدین و … است که جزء ارزانترین روش های دیجیتال مارکتینگ است. اگر Social Marketing به خوبی و با دقت و خلاقیت انجام شود نتایج فوق العاده ای خواهد داشت.

۵ – PPC

PPC که مخفف Pay Per Click می باشد به معنای تبلیغات کلیکی است. یعنی به طور مثال شما بنر تبلیغات خود را در سایتی قرار می دهید و هزینه تبلیغات را فقط بر اساس کلیک هایی که بر روی بنر شده است می پردازید. شبکه های واسط زیادی در ایران وجود دارند که خدمت تبلیغات کلیکی را ارائه می دهند.

۶ – Remarketing

Remarketing یا بازاریابی مجدد به معنای نمایش تبلیغات به کسانی است که قبلا وارد سایت ما شده اند. این نوع از بازاریابی بیشتر در تبلیغات کلیکی شرکت های واسط نمود پیدا می کند. اگر Remarketing هوشمندانه و درست به کار گرفته شود می تواند بسیار اثرگذار باشد.

۷ – A/B Testing

فرض کنید شما قصد دارید یک کمپین دیجیتال مارکتینگ را آغاز کنید. اما بین دو کمپین مختلف مردد هستید و نمی دانید کدام تاثیرگذارتر خواهد بود. در اینجا با کمک تست A/B می توانید هر دو کمپین را آغاز کنید و هر کدام که سود بیشتر و بازخورد بیشتری داشت را انتخاب کرده و دیگری را کنسل نمایید.

۸ – Impression

این اصطلاح را در تبلیغات زیاد می شنوید. به معنای آن است که چه تعداد از افراد تبلیغ شما را مشاهده کرده اند. فرض کنید شما در سایتی سفارش تبلیغات کلیکی داده و روزانه هزار نفر تبلیغ شما را مشاهده می کنند اما هیچ کلیکی روی بنر انجام نمی دهند. در اینجا مقدار Impression روزانه شما هزار خواهد بود.

مطلب پیشنهادی  بازاریابی با استفاده از تولید محتوا

۹- Bounce Rate

Bounce Rate یا نرخ پرش را می توان به معنای جذابیت سایت برای کاربران تعبیر کرد. هر چقدر درصد نرخ پرش کمتر باشد یعنی سایت شما برای کاربران جذاب تر بوده است و بیشتر در سایت وقت صرف کرده اند. و هر چقدر نرخ پرش بالاتر باشد یعنی کاربران صفحات کمتری از سایت را بازدید کرده اند و بعد از خواندن یک صفحه از سایت خارج شده اند.

۱۰- Responsive

Responsive یا واکنش گرا به معنای وفق دادن صفحه سایت با تمام صفحات نمایشگر است. وقتی می گوییم یک سایت واکنش گرا یا Responsive است یعنی در اسمارت فون ها، صفحه دسکتاپ، تبلت ها و … به خوبی و به طور کامل نمایش داده می شود. در الگوریتم جدید گوگل که با نام موبایل گدون شناخته می شود، واکنش گرا بودن سایت بسیار مهم است و جزء فاکتورهای حیاتی و ضروری گوگل دسته بندی می شود.

۱۱ – SEO

شاید SEO پرکاربردترین کلمه در دیجیتال مارکتینگ باشد. SEO مخفف Search Engine Optimization و به معنای بهینه سازی صفحات سایت برای موتورهای جستجو است. سئو به تنهایی یک علم کامل محسوب می شود و از ابزارهای اصلی دیجیتال مارکتینگ است که زیرمجموعه های زیادی نیز دارد.

۱۲ – Keyword

Keyword یا کلمه کلیدی را می توان زیرمجموعه سئو دانست. کلمه کلیدی به معنای کلمات مهم در محتوا است که قصد داریم در آن کلمات به صفحات اول موتورهای جستجو برویم.